Vítejte na osobnich stránkách Honzy OK1XFJ zaměřené na vysílání na VKV/ UKV

Menu:

Něco o mě

 Zařízení

 Antény

 Fotogalerie

 Guestbook

 Odkazy

 Kontesty

 QSL info

 Kontakt

APRS

Meteostanice

Webkamera1

Webkamera2

 

Podmínky:

Aurora:
Status
 Eska:
Status
Solar X-rays:

Status
   Geomg. field:
Status

TOPlist

 

 

1 Subregionální závod 2010:                                                                  

 

Zdravím všechny příznivce VKV závodění . Pomalu jak se přibližoval čas prvního letošního závodu začal jsem přemýšlet a plánovat jak na to aby výsledek za něco stál. Na podzim jsme na stožár namontovali tři antény a to: 12el. M2 na 144 MHz, 5el na 70MHz a 9 el. LP vertikál hlavně na APRS aby se dalo aspoň nějak vysílat.

Týden před 1. subregionálem nám přálo počasí oteplilo se natolik, že povolila veškerá námraza a mohli jsme stáhnout stožár a demontovat zbytky antén. Po prohlídce jsme zjistili že anténa na 144 MHz má zohýbané prvky a utržené třmeny, ale jinak nebyla vážně poškozena i když těsně před demontáží zůstala viset jen na koax. kabelu.

 Antény sice vydržely dlouho, ne však celou zimu. Po vydatných námrazách zbylo z antén jen torzo.

Antena 9 el LP byla totálně zničená a 5 el. na 70 MHz byla jen zohýbaná. Takže příprava na 1. subregionál proběhla OK. V plánu bylo vyrazit na kopec v pátek ráno před vlastním závodem a připravit anténu na závod.

V pátek jsem si vzal dovolenou a hned ráno vyrazil na kopec. Po cestě jsem udělal zastávku v Podbořanech u Zdeňka OK1AR který mi pomohl a poradil s deníkem do závodu a po vypití kávy a krátkém pokecu už se jelo dál. Další zastávka byla v Chebu kde jsem naložil Vaška OK1IAS a spolu s ním i pár tašek kde bylo hlavně náhradní řešení v podobě rotátoru, 9 el. antény a kabelů pro případ že by se nepovedlo dát anténu na velký stožár a samo sebou Vašek měl přibalený i plný pekáč chutného sulcíčku...a už jsme mohli vyrazit na kopec. Počasí nám docela přálo, tak jsme se hned převlíkli a začali makat. Hned jsme vlítli na 12 el. M2. Vyrovnali jsme všechny prvky¨, přeměřili jejich vystředění a znovu zajistili podložkami. Protože jsem viděl jak velká námraza se dokáže na celou anténu nachytat tak jsem ještě před cestou na kopec vyrazil na nákup a koupil jsem topný kabel, který jsme nainstalovali dovnitř ráhna a připojili na 220V. Pak už jsme jen připravili ještě pro jistotu vyvázání antény a protože už bylo dost pozdě nechali jsme zbytek na sobotu ráno.V sobotu ráno jsme hned po snídani a kávě navlíkli teplé oblečení a vyrazili na montáž antény na stožár. Venkovní teplota sice nic moc jen asi -6 stupňů ale foukal svěží severní vítr. Dobré bylo jen to , že nesněží. Tak teď už jen sundat stožár položit ho na terasu a namontovat anténu. Všechno šlo hladce anténu jsme namontovali připojili koax. kabel i topný kabel ještě pár kosmetických úprav a hurá postavit stožár a vytočit do plné výšky. Ještě jsme trochu uklidili po sobě nepořádek a hurá do příjemně vytopeného hamshacku. Byl akorát čas na oběd. Jenže než se ohřálo jídlo jsem netrpělivě zapnul IC7400 abych vyzkoušel jak anténa funguje a jak směruje. Ouha, po zapnutí bylo ticho a ani na převaděči jsme se nechytali. Bylo jasné že je někde něco špatně. Takže místo oběda hurá do teplého oblečení a znova stožár dolů. začali jsme u kabelu, který vedl přímo k dipólu antény a měli jsme štěstí zjistili jsme, že jak anténa visela na kabelu vytrhnul se kabel z N konektoru, ale tak že v něm dál držel a byl přerušený. Oprava proběhla rychle i když se počasí zbláznilo a krom mrazu a větru ještě začalo mohutně chumelit. Ale povedlo se a po kontrole bylo vše OK anténa poslouchala i směrovala. Nezbylo už moc času takže rychlý oběd káva už vedle radia a zapnout PC a spustit deník. Vše se stihlo i když prvních 5 minut závodu jsme prokecali.

Takže zařízení na závod: ANT: 12 el. M2 cca 20m koax. kabelu, PA s GS35b buzen na cca 800W, IC7400 a dávač výzvy MFJ, náhlavní souprava zn. HEIL zapisováno do soutěžního deníku "59". Po celý závod vše fungovalo perfektně.

Závod se rozjel velice hezky spojení utěšeně přibývalo až někdy do 23.00 hod. pak šel průměr dolů až někdy kolem 03.00 hod. jsem se rozhodl že bude lepší se na chvilku natáhnout a nabrat nové síly do zbytku závodu než hulákat zbůhdarma do éteru. Znovu jsem začal dávat výzvu asi kolem 05.30 hod. a pak vydržel poctivě až do konce závodu. Konečné čislo se zastavilo na 589 QSO, 156801 bodů, 73 velkých čtverců, 15 zemí. Po závodě jsem byl sice hodně unavenej ale spokojenej. V závodě jsem nepozoroval větší QRM jen jižním směrem jsem nemohl směrovat anteny. Jinak můj dojem byl ten že kvůli počasí vyjelo málo stanic na kopce a podmínky byly špatné.

Poděkování patří Vaškovi OK1IAS hlavně za pomoc při rekonstrukci antén a v závodě za duševní podporu a dále všem za hezká QSO. Díky a na slyšenou v dálších závodech.

73! de OK1XFJ  Honza

  • Celkové výsledky zde (1.místo)

zpětwebdesign OK1GTH