Vítejte na osobnich stránkách Honzy OK1XFJ zaměřené na vysílání na VKV/ UKV

Menu:

Něco o mě

 Zařízení

 Antény

 Fotogalerie

 Guestbook

 Odkazy

 Kontesty

 QSL info

 Kontakt 

 APRS

Meteostanice

 Webkamera1

 Webkamera2

 

Podmínky:

Aurora:
Status
 Eska:
Status
Solar X-rays:

Status
   Geomg. field:
Status

TOPlist

 

 

Něco málo o mě:                                           Honza Moravec OK1XFJ                            

 

Narodil jsem se v  Krušných horách nedaleko města Kraslice ve vesnici, která leží na hranicích s Německem, na Bublavě v roce 1957. Do základní školy jsem chodil na Bublavě a do Stříbrné.   Po základní škole jsem se vyučil elektrikářem na SOU v Kladně, kde jsem po vyučení nějaký čas pracoval na šachtě. Vojnu jsem absolvoval ve Frýdku Místku u vojsk MV a pak jsem nastoupil k policii, teda tehdy k VB, kde jsem studoval dál a udělal odborné zkoušky a maturitu. Jako nestraník jsem se divil, že jsem byl přijat, ale dlouho to nevydrželo. Pak jsem dělal několik let řemeslo jako elektrikář u různých podniků, až jsem skončil jako školník a správce na SOU v Praze, kde jsem dostal i služební byt a bydlím tam dodnes, i když už pracuju úplně jinde a v jiném oboru. Tam jsem se taky potkal s člověkem, který mně přivedl k radioamatérství. Byl to syn známého herce Nedbala, Petr Nedbal OK1PN, který tam pracoval jako jeden z náměstků ředitele. I když jsem na nějaký čas odešel z Prahy zpět na Bublavu, kde jsem po roce 1989 si pronajal penzion a nějaký čas ho provozoval,  zůstala ve mně myšlenka složit zkoušky a začít vysílat na VKV. To se taky stalo a od roku 1990 mám značku OK1XFJ. Začátky mého vysílání řídil a vedl zkušený radioamatér z Chebu Vašek OK1IAS, který mně vedl krok za krokem, aby ze mne udělal správného amatéra i závodníka. Jezdil jsem často k němu do Chebu na návštěvy a vždy jsem si odvezl spoustu rad, informací a nejednou i různý radioamatérský materiál. Vysílal jsem zezačátku jen na FM a to stanicí VR20, ale ne dlouho. Po chvíli jsem pochopil, že jen povídání na FM mne nenaplňuje a tak jsem si koupil první TCVR na 144MHz a to MULTI 3000 a začal vysílat i na SSB. Jezdili jsme s Vaškem po kopcích v Krušných Horách, ať už na Klínovec, Plešivec, Blatenský vrch, Zaječí horu, Zelenou horu, Lesný a další a další. Jako závodní QTH jsem využíval kopec zvaný Čertova hora. Tam jsem dosahoval na přední místa ve 24 hodinových závodech. Bylo to opravdu v polních podmínkách pod stanem z autobaterií a výkonem 10W později 40W a pak 100W. Byly to krásné doby, na které máme s Vaškem spoustu vzpomínek a nevšedních zážitků. Po nějaké době jsem se vrátil zpět do Prahy a nastoupil jako „kancelářský pracovník“ a času na vysílání nebylo mnoho. Už jen občasná návštěva kamarádů na pokec a vzpomínání.

V té době jsem se taky domluvil s Jirkou OK7RA a začal vysílat z jeho QTH, které on přestal využívat. Je to kopec Tis u Blatna, ve čtverci JO60QC 633m n/m.

Když jsem začal jezdit na Tis a odjel několik krátkých závodů, uvědomil jsem si, že pokud chce dnes člověk se umístit, musí mít dobré vybavení. Tak jsem si pořídil TCVR IC 7400 a nechal postavit PA s GS35 cca 1KW od Tomáše OK1GTH. Spolu s anténou 17 el. M2 30m na stožáru je toto QTH víc než dobré. ..

 Na závěr cítím povinnost poděkovat Vaškovi OK1IAS, že ze mě udělal amatéra, dále dalším amatérům ze Sokolovska, Chebu, Karlovarska, Plzeňska a dalším, se kterými jsem se osobně setkal na různých akcích i v soukromí , za pomoc a radu při prvních krocích na pásmu. V současné době mně můžete slyšet vysílat na 144 MHz, 50 MHz a na 70 MHz všemi druhy provozu a to z QRL nebo z terénu. Na KV skoro nejsem a to jednak proto, že mne to zatím neuchvátilo a pro velké QRM v Praze.

 Jako další koníčky mám akvaristiku (chov a odchov terčovců), sportovní střelba z pistole (v současnosti už nezbývá čas) a rybaření bez významných úlovků (teda zatím,Hi)

Takže na slyšenou :-)

  73! a spoustu krásných zážitků na všech pásmech i v životě přeje

Honza  OK1XFJ  

 

Zpět
webdesign OK1GTH