Vítejte na osobnich stránkách Honzy OK1XFJ zaměřené na vysílání na VKV/ UKV

Menu:

Něco o mě

 Zařízení

 Antény

 Fotogalerie

 Guestbook

 Odkazy

 Kontesty

 QSL info

 Kontakt

APRS

Meteostanice

Webkamera1

Webkamera2

 

Podmínky:

Aurora:
Status
 Eska:
Status
Solar X-rays:

Status
   Geomg. field:
Status

TOPlist

 

 

UHF contest 2010:                                                                


2.-3.10.2010 - Dyleň JN69GX
Tak jak se blížil čas UHF contestu tak jsem byl čím dál nervóznější. Nebyl čas na celkové složení antén a koncových stupňů. Nakonec na přípravu a zapojení zůstal poslední víkend před UHF contestem a to ještě nám půlka propršela. Takže za pomocí Vaška OK1IAS, Zdeňka OK3RM se nám ze všeho naplánovaného podařilo složit a namontovat na stožár „jen“ 4x14el, LNA a natáhnout koax. kabely. Uvnitř hamshacku se podařilo zapojit a vyzkoušet celý setap (IC7400+TVR+SEKVENCER+PAGS35b) a výsledek byl uspokojivý. Vše fungovalo, jen se nepodařilo navázat žádné spojení, abychom vyzkoušeli a nechali posoudit kvalitu signálu. No nic, zavládla stejně spokojenost a ve hře ještě byl připravený další PA a antény 8x6el a 2x16el.
Na kopec jsem opět vyrazil za týden a to v pátek z Prahy kolem 16.00 hod. Po cestě jsem se ještě zastavil u Míly OK1VUM, kde jsem odlehčil peněžence a přibalil jsem si objemnou krabici do auta a pak už hurá směr západ. Zastávka v Chebu pro Vaška byla krátká neboť Vašek byl připravený nastoupil a jelo se vzhůru na kopec, ale ještě jsme zastavili v restauraci v Horním Žandově na krátkém občerstvení. Na Dyleň jsme dorazili asi kolem 21.00 hod. Připravili jsme si večeři kávu zatopili v kamnech zkontrolovali stav nastražených pastiček na myši a já hned potom šel vybalit objemnou krabici kterou jsem vyměnil u Míly za část obsahu mojí peněženky. Oba s Vaškem jsme se dlouho do noci kochali nad tou krásou a dokonce jsme zapojili i anténu G5RV do této krabičky abychom poslechli i signály. Kochali jsme se dlouho do noci. Spát jsme šli, až kolem 02.15 hod. Podle toho taky vypadalo naše „ranní“ vstávání. Venku stejně bylo psí počasí takže to na nějakou usilovnou práci venku na anténách nevypadalo. Tak jsme jen udělali přípravu uvnitř v suchu zapnuli jsme žhavení a vzhledem že počasí venku se stále nechtělo umoudřit (teplota 9 stupňů, déšť, mlha) jsem se rozhodl že další antény už venku stavět nebudeme a pojedu na jednu soustavu a jeden PA. Díky tomuto rozhodnutí byl čas i na odpočinek před závodem.
Před vlastním závodem jsem několikrát dal výzvu abych našel někoho na posouzení signálu, který naše soustrojí produkuje. Ozvali se kluci z Čerchova a po posouzení signálu bylo zase veseleji. Signál u nich 59+60db a + - 10kh bylo vedle mého signálu čisto. Takže spokojenost a už se jen očekával začátek závodu.
Závod začal nad očekávání dobře spojení přibývalo, jako kdyby se jednalo o závod na 144 MHz. První hodinu jsem udělal 52 QSO a to dalo 12259 bodů. Pak už se držel průměr kolem 38 QSO/hod a 8500 bodů. Kolem 02.30 hod. spadnul průměr na 8 QSO/hod a dvacet minut se mi nepodařilo udělat žádné spojení tak jsem si šel na tři hodinky schrupnout a nabrat síly do zbytku závodu. Opět jsem si sednul k zařízení asi v půl sedmé ráno. Spojení už tak rychle nepřibývalo, ale průměrně jsem přihazoval za hodinu do deníku kolem 5,5tis. bodů. Konečné číslo bylo 419 QSO což dalo 122442 bodů s průměrem 292 km/QSO. Pracoval jsem se stanicemi ze 78 velkých čtverců a 19 zemí. ODX byl YU1EV z KN04=834 km. V TOP10 bylo 9 přes 700km z toho první tři přes 800km.
Závěrem chci říct, že to byl můj druhý závod na 70cm. První jsem jel v roce 1995 z Aše společně s Vaškem OK1FFD (dnes OK1FD), který tenkrát jel na 23cm. Já jsem skončil tenkrát na sedmém místě a Vašek byl druhý.
Rušení v závodě jako takový jsem ani moc nezaznamenal jen občas se těsně vedle mého kmitočtu naladila stanice, který jsem evidentně nevadil, ale bohužel to samé jsem nemohl říci já o jejím signálu ale bylo to v rámci únosných mezí. Podmínky si myslím, že byly spíš podprůměrné. Celý víkend byl náš kopec v mracích v sobotu z nich tekla vydatně voda a i v neděli to nebylo jinak. Navíc foukal silný vítr a teplota se pohybovala někde kolem 7 stupňů.
Celkový můj dojem z tohoto závodu byl velmi dobrý a po cestě domů do Prahy kterou, jsem díky 3 hodinovému spánku v průběhu závodu absolvoval hned po skončení závodu jsem přemýšlel kolik spojení by přihodil další PA a dva anténí systémy……..ale to se ukáže až někdy příště. Všem děkuju za spojení a budu se těšit v dalších závodech na slyšenou.


73! de OK1XFJ Honza

  • Celkové výsledky v evropském hodnocení zde   (1.místo)
     

zpětwebdesign OK1GTH